ماهواره و مضرات آن بر نسل جوان
تعداد بازدید از این موضوع : 15745
مریم قایدی آفلاین
دبیر کامپیوتر

مشخصات کاربر
شماره کاربر: 21
ارسال‌ها: 28
تاریخ عضویت: 18 آبان 1388
ارسال: #1
ماهواره و مضرات آن بر نسل جوان

محض ورود به خانه کنترل تلويزيون را به دست مي گيرد ، طبق عادت هميشگي کانالهاي تلويزيوني را مرتب عوض مي کند ، گويي هيچ کدام عطش بي پايان او را فرو نمي نشاند ، با روشن کردن ماهواره برنامه هاي مطلوب خود را در شبکه هاي هاي خارجي جستجو مي کند ... ساعتها بدون اينکه گذشت زمان را حس کند در دنيايي بيگانه غوطه مي خورد تا فردا شب و تکراري ديگر ...

امروزه جوانان زمان زيادي از شبانه روز را به تماشاي برنامه هاي "ماهواره"  اختصاص مي دهند و همين امر عاملي در سستي نظام اکثر خانواده هاي ايراني  شده است .
برخي کارشناسان معتقدند امروزه جوانان وسايل ارتباط جمعي ساده همانند تلويزيون و يا ويدئو را  جوابگوي نيازهاي خود نمي دانند به همين علت هميشه به دنبال راهي هستند که از طرق مختلف با دنياي بيرون خود ارتباط پيدا کنند .


با وجود اينکه هنوز برخي خانواده هاي ايراني مخالف ورود ماهواره به خانه هاي خود هستند اما  در اين ميان والديني هم  هستند که  خود عامل تشويق فرزندان  براي تماشاي برنامه هاي ماهواره مي شوند .

برنامه هاي راديو تلويزيون متنوع شود

جوان  22 ساله ای  مي گويد: سريال ها و برنامه هاي علمي ، ورزشي که از تلويزيون داخلي پخش مي شود مورد پسند جوانان ايراني نيست و کمتر جوانان تمايلي براي ديدن اين برنامه ها دارند و سعي مي کنند بيشتر اوقات خود را از طريق برنامه هاي ماهواره اي  پر کنند .
اما جوان 30 ساله ای  که تمايل چنداني به ديدن برنامه هاي ماهواره اي ندارد ،  مي گويد : اکثر برنامه هاي ماهواره اي بر خلاف اصول و عقايد ديني کشور ما است و با شرايط فرهنگي کشور ما منافات دارد .

وي مي گويد : برنامه هاي ماهواره اي توام با فراهم کردن زمينه مفاسد اخلاقي و اجتماعي در جامعه است و بيشتر از آنکه براي نسل امروز و  به طور کلي مردم مفيد باشد خطرناک و مضر است.


راهي براي پر کردن اوقات فراغت

26  ساله دانشجو یی در اين زمينه مي گويد : مسوولان توجه  به برنامه هاي فرهنگي و تفريحي جوانان در کشور نمي کنند به همين دليل اکثر جوانان مجبورند با ديدن برنامه هاي ماهواره اي و استفاده از اينترنت بيشتر ساعات  اوقات فراغت خود پر کنند .


وي يکي از عوامل تمايل جوانان در استفاده از ماهواره را دستيابي به اخبار روز دنيا مي داند و مي افزايد : جديدترين و تازه ترين اخبار روز دنيا را مي توان  از طريق ماهواره دريافت کرد و اين امر خود عاملي مي شود تا بسياري از مردم و به خصوص جوانان تمايل بيشتري به ديدن برنامه هاي ماهواره  پيدا کنند .


اصلاح فرهنگ استفاده از ماهواره ؛ تنها راه حل

جوان 20 ساله  معتقد است : بايد در بين مردم با ايجاد فرهنگ سازي مناسب زمينه ورود ماهواره را به خانه ها فراهم کنيم و تا زماني که اين فرهنگ سازي در جامعه ايجاد نشود استفاده از ماهواره به طور حتم براي مردم مضر وخطرناک خواهد بود .

وي خاطر نشان مي کند : مسوولان بايد بدانند  جمع آوري ماهواره و محدود کردن اينترنت در شرايط کنوني در جامعه نمي تواند چاره کار باشد ، بلکه بايد با فرهنگ سازي خانواده ها را به پيامدهاي استفاده بي حد و مرز جوانان و نوجوانان از ماهواره آگاه کرد .

شبکه تلويزيوني جوان  ايجاد شود
يک آسيب شناس اجتماعي در گفتگو با خبرنگار اجتماعي دراين زمينه مي گويد : با وجود اينکه برنامه هاي ماهواره اي داراي محتواي علمي و آموزنده نيز هستند اما  امروزه اکثر جوانان ماهواره را براي استفاده از برنامه هاي علمي آن انتخاب نمي کنند و بيشتر تمايل به ديدن برنامه هاي دارند که آن را در برنامه هاي داخل کشور نمي يابند .
امروزه مسوولان توجهي به برنامه هاي تفريحي و علمي جوانان نمي کنند و همين امر عاملي شده  تا  اکثر جوانان براي تفريح و پر کردن اوقات فراغت خود به تماشاي برنامه هاي ماهواره اي بپردازند .
توجه به برنامه هاي هنري و مورد علاقه جوانان در کشور مي تواند تا حد بسياري جوانان را از برنامه هاي نا مناسب ماهواره دور کند اما متاسفانه در اين خصوص فکر اساسي نمي شود.
جوانان امروز تمايلي بسياري به موسيقي دارند بنابراين يکي از راه کارهاي مناسب براي دور کرن جوانان از برنامه هاي نامناسب ماهواره اختصاص دادن يک شبکه موسيقي براي جوانان است  تا بتوانيم تا حدودي از فساد اخلاقي و اجتماعي که ممکن است با ديدن برنامه هاي ماهواره گرفتار آن شوند جلوگيري کنيم .


14 تا 20 ساله ها ،  بيشترين بينندگان برنامه هاي ماهواره اي
 تفريحات جوانان در کشور ما بر اساس سليقه هاي شخصي طرح ريزي مي  شود در حالي که اگر در اين مورد علايق جوانان مد نظر قرار گيرد ، آنها تمايل کمتري نسبت به استفاده از برنامه هاي ماهواره اي پيدا مي کنند .

سنين بين 14 تا 22 سال تمايل  بيشتري به تماشاي  برنامه هاي ماهواره اي  دارند ، با توجه اينکه اين قشر تمايل بيشتري در استفاده  از برنامه هاي ماهواره اي دارند ، اين افراد بيشتر در معرض اختلالات رواني ناشي از تماشاي اين برنامه ها  قرار دارند .

برنامه هاي ماهواره اي با وجود اينکه مي تواند از لحاظ روحي و رواني براي جوانان مضر واقع شود اما استفاده درست از برنامه هاي علمي آن نيز مي تواند براي جوانان مفيد واقع شود و تنها نبايد به طور يک سويه از مضرات آن سخن گفت .


استفاده  مخفيانه  جوانان از ماهواره

مدير گروه آموزشي دانشگاه  بهزيستي و توانبخشي نيز در اين زمينه مي گويد: تفاوتي که ميان فرهنگ و عقايد جامعه ايراني با فرهنگ بيگانه وجود دارد باعث شده تا صرف نظر از  مسائل علمي و ورزشي ديدن برنامه هاي ماهواره اي باعث تاثيرات سوء  اجتماعي  در بين جوانان ايراني شود . نبايد خانواده ها به گونه اي برخورد کنند که جوانان به طور مخفيانه  و دور از چشم دوستان و خانواده خود به ديدن برنامه هاي ماهواره بپردازند .

وي در خصوص تاثيرات رواني تماشاي  ماهواره بر روي اخلاق جوانان مي افزايد : تاثيرات روحي و رواني که ماهواره مي تواند بر شخصيت جوانان بگذارد بسيار وسيع است و حتي در برخي مواقع آنان را چنان تحت تاثير قرار مي دهد که  اميد  خود را از ادامه زندگي از دست مي دهند و به لحاظ عاطفي از خانواده  دور مي شوند .

محدود کردن و جمع آوري ماهواره در حال حاضر شايد رغبت  استفاده از آن را ميان  و مردم و به خصوص جوانان تشديد کند و آنها سعي کنند  تحت هر شرايطي به اين وسيله دست پيدا کنند ، به گونه اي که خانواده ها نتوانند جوانان خود را از ديدن برنامه هاي ماهواره اي منع کنند ، بنا براين خانواده ها بايد  در وهله اول خودشان به آثار مخرب  برنامه هاي غير اخلاقي  آگاه شوند و سپس با برخورد منطقي آنها را مجاب کنند که  ديدن اين  گونه برنامه ها براي آنها مضر است .

مساله مهم ديگر اين است که والدين اکنون به  دلايل زياد حضور  کمرنگي در خانه دارند و  اکثر پدران و مادران  وقت کمتري را در کنار فرزندانشان مي گذرانند ، همين امر موجب مي شود بچه ها  ساعات زيادي را در خانه تنها باشند و هر کاري که دوست دارند ، انجام دهند .
گرچه گذران زندگي و کسب در آمد براي ايجاد رفاه  و معيشت خانواده اهميت دارد ، اما خانواده ها بايد بدانند   توجه معنوي به فرزندان اولويت بيشتري دارند و نبايد اين مساله به هيچ وجه تحت الشعاع  مسائل مادي قرار بگيرد .  ميتوان ساعات بيشتري را در کنار بچه ها بود ، انها را به گردش برد و در واقع با حضور بيشتر بر رفتار آنها نظارت کرد .

امضا اگه کسی خوبیهای تو رو فراموش کرد ،تو خوب بودن رو فراموش نکن.
12 اسفند 1389 12:02 ب.ظ
ارسال پاسخ 


رفتن به سایر بخشهای سایت :

اداره تکنولوژی و گروه های آموزشی استان بوشهر - تلفن : 077133320384